Кілька років тому уряд запровадив публічні аукціони з конфіскованого та арештованого майна з подальшою метою: зробити продаж «проблемних» активів, і отримані кошти повернути кредиторам якомога швидше. Зараз у розпорядженні держави сотні різноманітних об’єктів – від підприємств до кулькових ручок.
Щорічно з бюджету виділяються значні кошти на утримання цього майна, воно регулярно вилучається державною виконавчою та митною службами. В Україні торгівля арештованим майном все ще має ряд недоліків, однак слід також відзначити значні перспективи, які відкриває цей напрямок. Додаткова інформація про продаж арештованого майна є на сайті uub.in.ua.
Як проводиться аукціон вилученого майна? Переваги та недоліки системи
В Україні продаж майна, вилученого державою, регулюється окремим «Порядком продажу арештованого майна», затвердженим Міністерством юстиції у 2016 р.
Створивши окрему установу, відповідальну за організацію та проведення спеціалізованих аукціонів, держава щорічно втрачала сотні мільйонів гривень на арештованому майні. Ось лише неповний перелік порушень, в результаті яких продаж арештованих активів тривалий час був рахунком-фактурою:
• аукціони проводились в автономному режимі, в закритих приміщеннях, де був огранений круг громадян;
• лише 20% торгів зафіксували зростання ціни, і навіть тоді максимум 3%;
• доступ до участі в аукціонах був обмежений, виявлено випадки, коли організатори брали плату за присутність на заході.
З початку аукціону на арештоване майно було успішно проведено 60 тисяч електронних аукціонів та продано десятки тисяч різних предметів. У половині випадків відстежувалось значне збільшення початкової ціни, але загалом бюджет країни за цей період поповнився на 1,5 млн. грн.
Як робити ставки на арештоване майно — корисна інформація для учасників торгів
Де проводяться аукціони з вилученого майна – це питання хвилює багатьох користувачів. Давайте детальніше розглянемо основні етапи продажу подібних предметів.
Перед продажом будь-які конфісковані активи проходять попередню оцінку, яка дозволяє їм встановити їх первісну вартість, якщо вони виставляються на Інтернет-аукціон. Далі організатор аукціону з продажу затриманого майна вносить дані про актив в систему, після чого партія механічно формується. У самій системі лоти систематизовані за назвою, типом та категорією. Крім того, оголошення про аукціон включає:
• тип власності;
• його місцезнаходження;
• технічні характеристики;
• початкова ціна;
• кількість виконавчих проваджень.
Після появи лота в електронній системі торгів термін підготовки до аукціону встановлюється механічно – залежно від бюджету він може становити від 5 до 30 календарних днів.